Filozofia

Leczenie 

w Zolkiewicz Healthgroup rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, na którą składa się: skrupulatnie przeprowadzony wywiad, analiza choroby i wyników badań, testy kliniczne oraz badanie manualne. Podczas pierwszej wizyty diagnostycznej często zalecamy dodatkowe badania, które należy wykonać przed rozpoczęciem terapii. Czasem do bezpiecznego rozpoczęcia terapii potrzebujemy dodatkowej wizyty diagnostycznej, a niekiedy nasza diagnoza może ulec zmianie w czasie leczenia np.: gdy prowadzimy terapię wykluczeniową.

Z postawioną diagnozą rozpoczynamy planowanie terapii, określamy wymaganą regularność pracy oraz jej kolejność, terminy wizyt kontrolnych, następnie przechodzimy do leczenia. Do terapii wykorzystujemy : terapię manualną, gimnastykę, oraz zabiegi fizykalne.

 

Terapia manualna

to leczenie przyczynowe dążące do przywrócenia fizjologii tkanek: prawidłowego napięcia, ruchomości stawów i segmentów kręgosłupa, prawidłowego ruchu ślizgowego nerwów, prawidłowej pracy układów. Jest to leczenie rzadko bolesne, przypomina uciski. Do terapii manualnej zalicza się wiele metod ( na przykład: manipulacje nerwowe, manipulacje trzewne, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, metoda Vojty, terapia cranio-sacralna). Niekiedy możesz być zdziwiony podczas zabiegu, ponieważ nasze ręce mogą być przyłożone w tym samym miejscu przez dłuższy czas ( stale wykonując pracę). Niekiedy terapia będzie bardzo dynamiczna. Czasem możesz odczuwać tylko minimalny bodziec ( o sile dotyku), a nie raz terapia może być bolesna. Wszystko w zależności od okolicy na jakiej będziemy pracować, od jej schorzenia, od jej stanu, od stanu ogólnego oraz od głębokości na jakiej się mieści. Dobrze prowadzona terapia omija odruchy obronne tkanek, dlatego często wywołuje odczyny pozabiegowe. Aby to łatwiej wytłumaczyć : ” organizm rzadko kiedy podczas terapii czuje, że cos się w nim dzieje, dopiero kilka godzin po zabiegu orientuje się, że coś się pozmieniało, że postawa jest inna, inne jest napięcie nerwów, naczyń , narządów- może to manifestować w różny sposób np. stanem podgorączkowym, osłabieniem sennością, bólem. Terapia manualna nie ma związku z bioenergoterapią. Nie jest formą masażu. Nie jest szarlatanerią, wszystko oparte jest na anatomii i fizjologii.

 

Gimnastyka

Do gimnastyki zaliczamy: trening medyczny, trening sportowy, mobility, naukę prawidłowych wzorców ruchowych oraz naukę prawidłowych nawyków. Często rozpoczynamy leczenie od gimnastyki, niekiedy jest przeprowadzana po zabiegach manualnych, a czasem wykonuję się ją wraz z zabiegami manualnymi ( rzadko kiedy). Podczas gimnastyki będziemy poprawiać twoją postawę ciała, przywracać prawidłowe zakresy ruchomości, normalizować napięcie mięśni i skorygujemy Twój chód. Nauczymy Cię jak dbać o kręgosłup w ciągu dnia i postaramy się zachęcić do regularnego uprawiania sportu!

 

Zabiegi fizykalne

W Zolkiewicz Healthgroup przeprowadzamy zabiegi z Ultradzwięków i Krioterapii. Ultradzwięki to jedyne z zabiegów fizykalnych ( poza leczeniem ciepłem i zimnem), których skuteczność jest potwierdzona naukowo. Są to fale akustyczne generowane przez różnej wielkości głowicę o częstotliwości drgań niż zakres słyszalności ludzkiego ucha. Fala ultradzwięków powoduje mikromasaż tkanek. Ultradzwięki i Krioterapię stosujemy tylko jako pomoc w regeneracji stanu zapalnego, jako leczenie uzupełniające.

 

Regularność terapii

Staramy się, aby terapia była przeprowadzana jak najrzadziej jest to konieczne. Nie chcemy przyzwyczajać tkanek, aby do relaksacji potrzebowały zewnętrznej ingerencji. Terapia manualna to mocno odczynowe leczenie dlatego nie możemy jej traktować jak masażu, a bardziej jak antybiotyk- stosować jak jest to naprawdę konieczne. Dodatkowo terapia manualna ma tylko pomóc organizmowi w leczeniu, zastymulować mechanizmy lecznicze, które drzemią w każdym z nas! Nasz organizm ma niewyobrażalny potencjał leczniczy z którym nie może równać się żaden lekarz, fizjoterapeuta, lek czy suplement.

Przeprowadzamy serię zabiegów celowanych, precyzyjnych po czym wprowadzamy przerwę w terapii, aby organizm odpoczął od bodźców leczniczych.

Podczas planowania terapii dowiecie się jak często trzeba będzie uczęszczać na rehabilitację, kiedy będzie można rozrzedzić zabiegi, kiedy należy zrobić przerwę w leczeniu i jak długą oraz kiedy leczenie powinno się zakończyć.

 

Łączenie terapii

Wiele schorzeń somatycznych to efekt złej diety, złych nawyków żywieniowych. Pacjenci często trafiają do nas z bólami brzucha, zaparciami czy luźnym stolcem. Jesteśmy w stanie im pomóc za pomocą technik trzewnych, ale często przyczyna tych zaburzeń leży w sposobie odżywiania. By mówić o pełnym wyleczeniu niezbędna jest konsultacja z dietetykiem klinicznym, który nauczy Was co wolno Wam jeść, a co musicie omijać. Nauczy Was jak dobrze łączyć posiłki i przekaże inne przydatne wskazówki. Mówiąc o skojarzeniach trzewno-żywieniowych, nie sposób nie wspomnieć o skojarzeniach emocjonalno-somatycznych. Wiele schorzeń somatycznych: takie jak: bóle głowy, bóle kręgosłupa, rzadka miesiączka, problemy z płodnością, zaburzenia erekcji, niektóre wady postawy, niektóre bóle brzucha są efektem zaburzeń emocjonalnych. Zaburzeń, do których często dochodzi w domu rodzinnym, w wieku dziecięcym, które są skutkiem naszych relacji z rodzicami czy z partnerami. Wtedy nasza terapia może być nie w pełni efektywna i sugerujemy wtedy pacjentom konultację z psychologiem. Sugerujemy, nikogo do niczego nie zmuszamy.

Nasze społeczeństwo wydaje się być jeszcze niegotowe do takiego podejścia. Dominuje przekonanie, że psycholog= psychiatra, że ” mam iść do psychologa” = ” jestem psychicznie chory” lub nie radzę sobie sam ze sobą. Nie tędy droga. Nie musi się z nami coś dziać, aby pójść do psychologa. Możemy być pogodnymi ludźmi, a wymagać konsultacji psychologicznej, aby ktoś przeanalizował nasze życie i popatrzył na nas z innej perspektywy.

 

Staż

Chętnie przyjmujemy stażystów na 3-4 miesięczne staże. Przygotowujemy programy stażów dla studentów fizjoterapii. Nauczamy podstaw badania oraz terapii manualnej. Uczymy prawidłowej palpacji i zwracamy uwagę na to co jest ważne w fizjoterapii, aby właściwie nakierunkować młodych fizjoterapeutów. Liczba miejsc ograniczona. Maksymalnie możemy prowadzić dwóch stażystów w jednym czasie. Sam będąc studentem pierwszego roku chciałem dostać się gdziekolwiek na staż nauczyć się podstaw terapii manualnej. W zamian za naukę oferowałem sprzątanie. Nikt się nie zgodził, mało kto odpisał. W Polsce ludzie nie lubią dzielić się wiedzą, jeśli już się dzielą to jest to obwarowane umowami na wysokie kwoty. Chcemy to zmienić.