Filozofia

1) Diagnostyka

 Leczenie w Żółkiewicz Grupa Medyczna  rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, na którą składa się:
-skrupulatnie przeprowadzony wywiad
– analiza schorzenia
-analiza wyników badań
– testy kliniczne
-badanie manualne
-badanie techniki chodu
Często podczas pierwszej wizyty terapeuta przekazuje zalecenia odnośnie wykonania dodatkowych badań.
Na podstawie diagnozy planuje się terapię oraz określa jej częstotliwość, ewentualne wizyty wspólne/ wizyty kontrolne po czym przechodzi się do leczenia.
Do terapii wykorzystujemy :
-terapię manualną ( osteopatię)
-gimnastykę leczniczą
-trening sportowy
-korekcję techniki chodu
-dietetykę
-fizykoterapię

2) Terapia manualna

to przyczynowe manualne leczenie dążące do przywrócenia fizjologii tkanek. Mówiąc językiem potocznym dąży się do odzyskania „ustawień fabrycznych” organizmu.

Za pomocą specjalnie dobranych technik leczniczych terapeuta pracuje nad:

-napięciem spoczynkowym i czynnościowym tkanek

-poprawą ruchomości stawów obwodowych i kręgosłupa

-przywróceniem tzw ruchomości slizgowej nerwów

– przywróceniem właściwej, ściśle określonej  biomechaniki stawu/ stawów

– poprawą mobilności narządów wewnętrznych i ich więzadeł

Jest to leczenie rzadko bolesne, przypomina uciski. Do terapii manualnej zalicza się wiele metod min:

-manipulacje nerwowe

-manipulacje trzewne

-rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,

-terapia cranio-sacralna

-itp, itd

Terapia manualna oparta jest na naukach:

-anatomii

-histologii

-fizjologii

-fizyce

-biochemii,

nie ma nic wspólnego z bioenergoterapią. Jest to leczenie bardzo  precyzyjne, niekiedy mogące powodować odczyn pozabiegowy.

 

3) Terapia manualna, a Osteopatia. Osteopatia, a nasza terapia

Osteopatia to filozofia leczenia polegająca na holistycznej ocenie organizmu i na przekonaniu, ze ciało człowieka  posiada niesamowity potencjał do autoregulacji ( w tym mechanizmy do samonaprawy ), a zadaniem terapeuty jest jedynie stymulacja  i właściwe ukierunkowanie tych mechanizmów.

Inną nazwa dla technik osteopatycznych to terapia manualna.

W Żółkiewicz G.M preferujemy pojęcie terapia manualna, ponieważ nasze podejście nie jest w pełni spójne z Osteopatią ponieważ skupiamy się i rozwijamy terapię również wokół: biomechaniki, zmian kątowych w układzie posturalnych, analizy chody oraz specjalistycznego treningi medycznego (wyżej opisane nauki nie znajdują się w siatce dydaktycznej programu nauczania w szkołach Osteopatii).

4) Terapia ruchowa

Do terapii ruchem w naszej klinice zaliczamy:

-trening medyczny,

– trening kobiet w ciąży,

-trening sportowy,

-zajęcia mobility

-reedukacja podstawowych wzorców ruchowych i prawidłowych nawyków dnia codziennego

-korekcja chodu

Leczenie  często rozpoczyna się od terapii ruchem i dopiero po pewnym czasie rozpoczyna się terapię manualną. Niekiedy obie terapię prowadzone są równorzędnie.

Zadaniem Kinezyterapii  ( leczenia ruchem) jest utrwalenie zmian uzyskanych za pomocą zabiegów manualnych. Dla przykładu: jeśli jakieś nieprawidłowe napięcie w układzie klatki piersiowej jest wynikiem złego chodu to tonizacja ( manualne zmniejszenie takiego napięcia ) bez korekcji chodu będzie miała charakter leczenia objawowego i z czasem napięcie powróci.

 

5) Regularność terapii

Dobierana jest tak aby terapia była przeprowadzana jak najrzadziej jest to konieczne . Terapia manualna to odczynowe leczenie dlatego nie można  traktować jej jak masażu, a należy ją traktować bardziej jak antybiotyk- stosować jak jest to naprawdę konieczne.
Terapia  ma tylko pomóc organizmowi w leczeniu, zastymulować mechanizmy lecznicze.  Organizm ludzki ma niewyobrażalny potencjał leczniczy z którym nie może równać się żaden lekarz czy terapeuta.
Podczas planowania terapii dowiecie się Państwo jak często trzeba będzie uczęszczać na rehabilitację, kiedy będzie można rozrzedzić zabiegi, kiedy należy zrobić przerwę w leczeniu i kiedy  powinno się ono zakończyć.

6) Podwójne potwierdzenie

Nasi terapeuci mają możliwość skonsultować swoich pacjentów z Michałem Żółkiewiczem wyznaczając „wizytę wspólną”. Wierzymy, ze tzw „podwójne potwierdzenie” znacząco zmniejsza ryzyko popełnia błędów, ryzyko pojawienie się przeoczeń oraz poprawia jakość opieki nad procesem leczenia.

7) Dalsze leczenie

Żółkiewicz Grupa Medyczna współpracuje z lekarzami wielu dziedzin. Dlatego jeśli przypadek wymaga leczenia operacyjnego lub opieki lekarskiej kierujemy pacjentów do odpowiednich specjalistów i dalej monitorujemy leczenie.

Jeśli masz jakikolwiek problem zdrowotny zapraszamy Cię do nas na diagnostykę. Jeśli nie będziemy w stanie wyleczyć Cię za pomocą metod zachowawczych to na pewno skierujemy Cię do odpowiednich specjalistów i wspólnie zrobimy wszystko, aby rozwiązać Twój problem.

Podczas naszej praktyki współpracowaliśmy z :