Trening medyczny

Trening medyczny to forma treningu specjalistycznego. Jest to nauka funkcji ruchowych potrzebnych do osiągnięcia celów klinicznych założonych w procesie leczenia, lub jednostka terapeutyczna sama w sobie.

Trening medyczny jest niezbędnym elementem kończącym proces leczenia przed przejściem do powrotu do aktywności po czasie rehabilitacji. Niezależnie od stanu pacjenta przed kontuzją jak i rodzaju kontuzji, prawidłowo przeprowadzony proces rekonwalescencji wymaga wiedzy z zakresu rehabilitacji oraz treningu sportowego. Bierne działanie terapeuty nie zastąpi nigdy aktywnego ruchu wykonywanego przez pacjenta.

Każdy uraz i kontuzja zapisują się w ciele, tworząc kompensacje, ingerując we wzorce ruchowe. Trening medyczny ma na celu korekcję asymetrii obciążeń powstałych w trakcie tych kompensacji, reedukację wzorców ruchowych powstałych w trakcie funkcjonowania podczas urazu lub podczas długotrwałego funkcjonowania z bólem. Podczas treningu medycznego poprawiamy też funkcjonowanie ciała i jego obszarów, które doprowadziły do przeciążeń i w efekcie doprowadziły do bólu.

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze sportowcem po zerwaniu więzadła krzyżowego w kolanie, czy z amatorem po skręceniu stawu skokowego, czy z pacjentem po operacji kręgosłupa- u każdej z tych osób należy odbudować zaburzone bądź utracone funkcje ciała, a narzędziem do tego jest trening medyczny.